Ingatlan értékesÃtése után egyes esetekben adót kell fizetni. AZ Origoingatlan ingatlanadó kalkulátor szolgáltatása segÃt kiszámolni, hogy az eladott ingatlan után milyen esetekben és mennyi adót kell fizetni. Az ingatlan eladása után fizetendÅ‘ adó mértéke függ a szerzés és az eladás között eltelt idÅ‘tÅ‘l, valamint az ingatlanhoz kapcsolódó bevételek és költségek különbségétÅ‘l.
Az ingatlan értékesÃtése után fizetendÅ‘ ingatlanadó nem más, mint az értékesÃtésbÅ‘l származó jövedelmet terhelÅ‘ adó. Ingatlanadó kalkulátorunk ezzel az esettel foglalkozik. A helyi önkormányzatok által egyes esetekben kivetett ingatlanadó mértéke nem kalkulálható oldalunkon.
Ingatlanadó kalkulátor
Tájékoztató eladott ingatlan után fizetendő adóról ( ingatlanadó )
Az ingatlan értékesÃtésébÅ‘l származó jövedelmet úgy kell meghatározni, hogy bevételbÅ‘l le kell vonni azokat a kiadásokat, amelyek az eladott ingatlannal összefüggésben az eladónál felmerültek.
Levonható kiadások:
- a megszerzésre fordÃtott összeg,
- a megszerzésével kapcsolatban felmerült kiadás (például megfizetett illeték),
- az eladásra kerülÅ‘ ingatlanon elvégzett értéknövelÅ‘ beruházás költsége (az ingatlan, értékét, állagát megóvó ráfordÃtásokon felül az ingatlan forgalmi értékét növelÅ‘ ráfordÃtás, például a fűtés korszerűsÃtése, kerÃtés épÃtése), és
- az ingatlan jog eladásával kapcsolatban felmerült kiadás (például a hirdetések dÃja).
Levonható kiadásként nem lehet figyelembe venni azokat a kiadásokat, amelyeket a magánszemély valamely tevékenységéből származó bevételével szemben korábban már költségként elszámolt.
Lakás céljára szolgáló ingatlanok
A bevétel és a költségek különbözeteként kapott összeg (a számÃtott összeg) a törvényben meghatározott feltételekkel és mértékben csökkenthetÅ‘.
A csökkentés lehetÅ‘ségét és mértékét az értékesÃtett ingatlan, vagyoni értékű jog jellegétÅ‘l függÅ‘en határozta meg a törvény.
Az ingatlan nyilvántartás szerint lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott, vagy ilyenként feltüntetésre váró épÃtmény és a hozzá tartozó földrészlet, a lakáshoz tartozó földhasználati jog, valamint a lakáshoz, lakóházhoz tartozó vagyoni értékű jog (haszonélvezeti jog) átruházása esetén a számÃtott összeg a szerzés idÅ‘pontjától függÅ‘en a következÅ‘k szerint csökkenthetÅ‘.
A szerzés éve |
A számÃtott összegbÅ‘l levonható |
2017. |
0% |
2016. |
0% |
2015. |
10% |
2014. |
40% |
2013. |
70% |
2012. |
100% |
Nem lakás céljára szolgáló ingatlanok
Az öt évnél régebben vásárolt ingatlan átruházása esetén a kiadásokkal csökkentett bevételt a szerzési idő függvényében csökkenteni kell.
Ha az eladott ingatlant a magánszemély az eladást megelÅ‘zÅ‘ hatodik évben szerezte, akkor a jövedelmet 10 százalékkal csökkentheti. Ez a százalékos mérték évenként 10-10 százalékponttal nÅ‘, Ãgy ha az ingatlan átruházása a szerzést követÅ‘ tizenötödik évben vagy késÅ‘bb történik, nincs adófizetési kötelezettség.
Az ingatlanértékesÃtésbÅ‘l akkor nem keletkezik jövedelem, ha az ingatlan eladási ára kevesebb vagy ugyanannyi, mint az annak megszerzésére fordÃtott összeg, illetve akkor, ha a szerzés 1996-ben vagy az azt megelÅ‘zÅ‘ években történt.
Az ingatlan megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amely napon az erről szóló érvényes szerződést a földhivatalhoz benyújtották. Ha a magánszemély tulajdonjogot öröklés útján szerezte, akkor a szerzés időpontja az örökhagyó halálának a napja.
Az ingatlan átruházásából származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az errÅ‘l szóló érvényes szerzÅ‘dést (okiratot, bÃrósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották.
Az Origoingatlan ingatlanadó kalkulátor szolgáltatása nem kezeli a különleges eseteket. A számÃtás nem alkalmazható, ha az ingatlan értékesÃtése üzleti jelleggel történt.
Az ingatlanadó megfizetése az eladót terheli. Sokan összekeverik az illetékkel. Az ingatlan illeték megfizetése a vevÅ‘ feladata, mÃg az ingatlanadó a eladó kötelessége.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_facebook type="button_count" css_animation="none"][/vc_column][/vc_row]